Ćwiczenia artykulatorów dla występujących publicznie. Cz. I

Dla występujących publicznie dobra dykcja to podstawa. Należy ją ćwiczyć, a jednym z podstawowych zadań w ćwiczeniu dykcji jest usprawnianie narządów artykulacyjnych. Oto 14 ćwiczeń, które możesz wykonywać samodzielnie.

Przygotuj
pomoce: lustro - dobrze oświetlone tak, aby widoczna była cała twarz i szyja.

ĆWICZENIE 1

Wykonaj opukiwanie palcami całej twarzy, koncentrując się szczególnie na okolicach policzków, ust i brody.

ŻUCHWA (szczęka dolna)

WAŻNA UWAGA!

Wszystkie ćwiczenia żuchwy wykonuj zawsze bardzo delikatnie. Zbyt gwałtowne i przesadne ruchy mogą doprowadzić do urazu stawu skroniowo-żuchwowego.

ĆWICZENIE 2

Pomasuj opuszkami palców ruchem kolistym „zawiasy”, czyli staw skroniowo-żuchwowy.

ĆWICZENIE 3

Umieść palce wskazujące za płatkami uszu i znajdź wgłębienie. Teraz trzymając palce w tym wgłębieniu opuszczaj powoli i lekko żuchwę na dół. Rób to bez wysiłku. Powtórz 5 razy.

PODNIEBIENIE MIĘKKIE

Podniebienie miękkie pełni bardzo ważną rolę w artykulacji. Podczas wymowy głosek nosowych jest opuszczone, a podczas wymowy głosek ustnych unosi się do góry blokując przedostanie się powietrza do jamy nosowej. Kiedy mamy do czynienia z dysfunkcją podniebienia miękkiego pojawia się mowa z nosowym zabarwieniem.

Gdzie znajduje się podniebienie miękkie?

Podniebienie człowieka składa się z podniebienia twardego, które możesz wyczuć dotykając koniuszkiem języka miejsca za górnymi zębami w stronę gardła oraz podniebienia miękkiego, które możesz zaobserwować w lusterku.

Otwórz usta szeroko tak, by widzieć maleńki języczek, który znajduje się na podniebieniu miękkim. Wykonując poniższe ćwiczenia będziesz mógł obserwować jak podniebienie miękkie unosi się.

ĆWICZENIE 4

Powróć do masażu stawu skroniowo-żuchwowego. Nie przestając masować „zawiasy” zrób ziewnięcie. Zaobserwuj w lusterku jak podczas ziewania podniebienie miękkie unosi się. Powtórz ziewnięcie 3 razy.

ĆWICZENIE 5

Teraz wykonaj sam początek ziewnięcia, obserwując ruch podniebienia miękkiego w lusterku. Powtórz 3 razy.

USTA

Wszystkie ćwiczenia wykonujesz obserwując w lustrze.

ĆWICZENIE 6

Uśmiechnij się szeroko rozciągając maksymalnie kąciki ust na boki, wypowiadając bezgłośnie „iiiii…”

Teraz ściągnij usta, wysuwając je do przodu, wymawiając bezgłośnie „uuuu…”. Powtórz ćwiczenie na przemian rozciągając i ściągając usta „iii – uuu” 6 razy.

ĆWICZENIE 7

Zaciśnij mocno usta na 3 sekundy. Następnie rozluźnij mięśnie. Powtórz ćwiczenie 6 razy.

ĆWICZENIE 8

Wyobraź sobie, że musisz pokazać bezdźwięcznie samogłoski A E I O U Y osobie, która stoi po drugiej stronie ulicy. Przy tym ćwiczeniu pokazujesz samogłoski w sposób przesadny. Poprawność wykonywanych ruchów kontrolujesz w lustrze. Wymawiaj bezgłośnie następujące zestawy:

A O I U Y O E

E U I A Y O I

O E U A I U Y

A O E U Y A I

JĘZYK

ĆWICZENIE 9

Otwórz usta szeroko: wyciągnij język do góry, później na dół, w lewą stronę, w prawą stronę. Staraj się robić to powoli i dokładnie, obserwując ruchy języka w lusterku. Powtórz 6 razy.

Następnie wykonaj to samo w szybkim tempie. Powtórz 6 razy.

ĆWICZENIE 10

Usta szeroko otwarte: „ostrzysz” czubek języka o górne i dolne zęby (jedynki) na przemian. Powtórz 6 razy.

ĆWICZENIE 11

Usta szeroko otwarte: policz wszystkie zęby na górze i dole, dotykając językiem każdego z nich. Staraj się, żeby nie przesuwać językiem po zębach, ale dotykać i odrywać język. Wykonaj liczenie w obie strony, t. j. od lewej do prawej i od prawej do lewej (górne i dolne zęby). Obserwuj w lusterku, czy dokładnie wykonujesz to ćwiczenie.

ĆWICZENIE 12

Rozpłaszcz maksymalnie szeroko język pod górnymi zębami, wyobraź sobie, że ssiesz cukierka - landrynkę. Poświęć na to tyle czasu, ile zajęłaby Ci ta czynność, gdybyś naprawdę miał w ustach cukierka.

ĆWICZENIE 13

Usta szeroko otwarte: dotykaj na przemian czubkiem języka raz za górnymi jedynkami ( od wewnątrz ust), raz za dolnymi. Dotykając zęby wykonuj szybkie ruchy języka. Powtórz 20 razy.

ĆWICZENIE 14

Powtarzaj w szybkim tempie poniższe serie sylab:

lalalalalalalala

lelelelelelelele

lolololololololo

lililililililili

lulululululululu

lylylylylylylyly

Powtórz ĆWICZENIE 14 jeszcze 4 razy.

DOSKONALE!